Obiady dla pracowników - komu przysługują posiłki profilaktyczne?
Obiady pracownicze to bardzo ważny element pracy. Dzięki zbilansowanym posiłkom pracownicy pracują sprawniej i wydajniej, ponieważ ich organizmy są odpowiednio odżywione. Artykuł 232 Kodeksu Pracy mówi o tym, że niektórym pracownikom należą się posiłki profilaktyczne. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, czym są takie posiłki i kiedy pracodawca jest zobowiązany do ich zapewnienia swoim pracownikom.
Czym jest posiłek profilaktyczny?
Mianem posiłku profilaktycznego (nazywanego potocznie także posiłkiem regeneracyjnym) określany jest nieodpłatny posiłek, który pracodawca musi zapewnić swojemu pracownikowi, ze względu na pracę wykonywaną w szczególnie uciążliwych warunkach. Praca tego typu naraża organizm pracownika na ogromny wydatek energetyczny, dlatego pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia mu odpowiednio skomponowanego posiłku, który pokryje ten wydatek i zregeneruje organizm pracownika. Posiłek profilaktyczny musi być ciepły i składać się ze zdrowych składników, które zapobiegną wycieńczeniu organizmu. Przepisy dokładnie określają wartość kaloryczną takiego posiłku – około 1000 kalorii oraz zawartość węglowodanów (50-55%), tłuszczów i białka (15%). Tego typu posiłek ma zagwarantować dobrą formę i zdrowie pracowników wykonujących wyjątkowo obciążającą pracę w ciężkich warunkach. Powinien być wydawany zawsze po około 3 do 4 godzinach pracy. Nasza firma cateringowa ma w swojej ofercie posiłki profilaktyczne przygotowywane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Posiłki regeneracyjne przygotowywane przez naszych kucharzy są zdrowe i bardzo smaczne, dzięki czemu doskonale uzupełniają spore wydatki energetyczne pracowników pracujących w ciężkich warunkach.
Kto ma prawo do posiłków profilaktycznych?
Posiłki profilaktyczne przysługują między innymi pracownikom, którzy pracują pod powierzchnią ziemi albo wykonują ciężką fizyczną pracę, która pochłania w ciągu zmiany roboczej minimum 2000 kalorii u mężczyzn i 1100 kalorii u kobiet. Mają do nich prawo także pracownicy pracujący w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie temperatura utrzymuje się stale poniżej 10°C, których praca pochłania w przypadku mężczyzn 1500 kalorii, a kobiet 1000 kalorii oraz osoby zatrudnione na otwartej przestrzeni w okresie zimowym (od 1 listopada do 31 marca), które w ciągu zmiany roboczej spalają powyżej 1500 kalorii (mężczyźni) lub 1000 kalorii (kobiety).